Italianistyka
Czy wiesz, że we Włoszech narodziły się dwa gatunki teatralne, które zrobiły wielką karierę także poza Półwyspem Apenińskim: komedia dell’arte i opera? Czy wiesz, że Boską komedię tłumaczono na polski ponad 10 razy, a Pinokia – ponad 15? Jeśli chcesz wyjść poza „ciao” i „pizza”, wybierz italianistykę: studia dla osób, które chcą dobrze poznać język i kulturę Włoch!
Aby studiować italianistykę, nie musisz znać języka włoskiego, jego nauka prowadzona jest bowiem od podstaw (750 godzin praktycznej nauki). Po studiach licencjackich będziesz posługiwać się tym językiem na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Program obejmuje też podstawy łaciny oraz intensywną naukę drugiego języka romańskiego (francuskiego, hiszpańskiego lub portugalskiego), który opanujesz w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację (B1+).
Naukę języków podbudowuje cykl zajęć o charakterze językoznawczym językoznawczym i nauka podstaw tłumaczenia.
Studia dają szansę zdobycia szerokiej wiedzy z zakresu kultury i literatury włoskiej oraz poznania różnic kulturowych między Polską a Włochami. Pozwalają poszerzać horyzonty i rozwijać indywidualne pasje, między innymi poprzez zajęcia do wyboru.
Zajęcia prowadzone są w pięknie odrestaurowanym i wyposażonym w nowoczesny sprzęt historycznym budynku w samym sercu Wrocławia. Na miejscu do dyspozycji naszych studentów jest również bogato wyposażona biblioteka oraz czytelnia.
W ramach programu Erasmus+ będziesz mieć możliwość studiowania przez semestr (lub dwa) na jednej z zagranicznych uczelni, a w ramach programu MOST – na innym uniwersytecie w Polsce.
Więcej informacji o kierunku znajdziesz na stronie Instytutu Filologii Romańskiej oraz Wydziału Filologicznego. Zapraszamy również na nasz profil na portalu Facebook.
Co po studiach?
Zdobyte podczas studiów na italianistyce umiejętności i wiedza humanistyczna pozwolą Ci podjąć pracę w międzynarodowych i wielokulturowych przedsiębiorstwach współpracujących z rynkiem włoskim, w firmach z kapitałem włoskim, instytucjach samorządowych i ośrodkach kultury, wydawnictwach, środkach masowego przekazu, turystyce i w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języków oraz kultury krajów romańskich. Duży nacisk na naszych studiach kładziemy także na rozwój kompetencji miękkich, które są obecnie niezwykle pożądane na rynku pracy, np. wrażliwość i otwartość na odmienne od rodzimych postawy i zachowania, budowanie przyjaznej atmosfery, umiejętność pracy w grupie, zarządzanie czasem czy logiczne myślenie.