PODSUMOWANIE ROKU 2014 W IFR

Rok 2014 w Instytucie Filologii Romańskiej był udany – zespół powiększył się o trzech młodych doktorów, wychowanków macierzystej jednostki, którzy zasilili kadrę, odpowiednio, Zakładu Translatologii – dr Kaja Gostkowska, Zakładu Językoznawstwa Francuskiego – dr Agata Rębkowska, Zakładu Iberystyki – dr Łukasz Smuga.

Instytut Filologii Romańskiej, w którym w ostatnich latach dokonała się wymiana pokoleniowa, stawia na rozwój młodej kadry, o czym świadczy liczba realizowanych zadań badawczych w ramach środków przeznaczonych na rozwój młodych naukowców, co przełożyło się znaczny wzrost liczby publikacji oraz wystąpień z referatami na znaczących zagranicznych i krajowych konferencjach.

Wymiernym efektem długofalowych działań w tym zakresie jest kolejne wyróżnienie stypendium naukowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnego młodego naukowca w zespole IFR. Otrzymała je w 2014r. dr Regina Solova, wykładowca w Zakładzie Translatologii IFR.

Sukcesy młodych badaczy wyrastają na bazie wieloletniej aktywności naukowej IFR, które w 2014 roku zorganizowało cały szereg wydarzeń naukowych, stanowiących wizytówkę prowadzonych w Instytucie linii badawczych. W sposób szczególny dotyczy to badań w zakresie translatologii, czego dowodem międzynarodowa sesja jubileuszowa Vingt cinq ans après... Traduire dans une Europe en reconfiguration (prof. dr hab. Elżbieta Skibińska-Cieńska i in.); oraz komparatystyki literackiej i kulturowej, które – z kolei – zaowocowały w roku 2014 zorganizowaną we współpracy z IFP międzynarodową konferencją Auguste Lacaussade en fraternité polonaise (dr hab. Maja Pawłowska i in.).

Ponadto w IFR odbyły się w 2014 roku dwie ważne krajowe konferencje: (1) z inicjatywy dr Heleny Duffy, której badania koncentrują się wokół problematyki literatury i historii, odbyło się jednodniowe sympozjum France en guerre ; (2) zespół italianistów przygotował sesję dedykowaną prof. dr hab. Józefowi Heisteinowi - Sztafeta pokoleń: Profesorowi Józefowi Heisteinowi na 90. urodziny, która była okazją do prezentacji wrocławskich italianistów przed zaproszonymi gośćmi – profesorami z czołowych polskich ośrodków italianistycznych. Sesji towarzyszyło wydanie książki Z Jaworowa w świat daleki : profesorowi Józefowi Heisteinowi na 90. urodziny w opracowaniu dr Katarzyny Biernackiej-Licznar (ISKŚiO) i prof. dr hab. Justyny Łukaszewicz (IFR). Wobec reaktywowania w roku akademickim 2014/15 studiów licencjackich w zakresie italianistyki na Wydziale Filologicznym (w ramach współpracy IFR i ISKŚiO) wagę symboliczną miało wręczenie Złotego Medalu Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Heisteinowi przez JM Rektora podczas uroczystego otwarcia sesji italianistycznej. Wart podkreślenia jest fakt, iż sesja zorganizowana została w oparciu o środki grantowe na działalności dla młodych naukowców (dr Daniel Słapek).

Ponadto Instytut Filologii Romańskiej był współorganizatorem międzynarodowego seminarium La Perception en langue et discours, które odbyło się w Warszawie (prof. dr hab. Elżbieta Biardzka, dr Jagoda Cook), a prof. dr hab. Beata Baczyńska jako przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów była współ-Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego V Simpopsio Internacional de Hispanistas «Encuentros 2014» , zorganizowanego przez Uniwersytet Śląski.

Rok 2014 był bardzo bogaty w publikacje naukowe, co pokazuje liczba rekordów publikacji odnotowanych w Bazie publikacji pracowników UWr.: 121, stan na 15 stycznia 2015 r. (w tym publikacje, które ukazały się w 2014 r. z datą 2013). Statystycznie każdy z pracowników, włączając pracowników dydaktycznych, ogłosił drukiem lub on-line w roku ubiegłym co najmniej 3 publikacje!

Monografie autorskie i wieloautorskie (w sumie 17 tytułów) reprezentują wszystkie dziedziny badań prowadzonych w IFR. Owocem realizowanego w IFR projektu finansowanego przez NCN jest monografia prof. dr hab. Elżbiety Biardzkiej Przytoczenia w prasie codziennej (Łask, Leksem, 2014). Pośród publikacji poświęconych literaturze i kulturze francuskiej warto wyróżnić książkę dra Tomasza Wysłobockiego Obywatelki : kobiety w przestrzeni publicznej we Francji przełomu wieków XVIII i XIX (Kraków, Universitas, 2014) oraz monograficzny numer rocznika Romanica Wratislaviensia zatytułowany Histoire et littérature : le roman historique de Madame de la Fayette à Laurent Binet pod redakcją dr Heleny Duffy. Italianiści przygotowali monograficzny numer Italica Wratislaviensia poświęcony włoskim związkom z Wrocławiem. Monografia hispanisty, dra Marcina Kurka, pt. Poezja przyziemna: doświadcznie codzienności w liryce Joana Brossy została opublikowana przez Wydawnictwo słowo/obraz terytoria w Gdańsku, jedną z bardziej prestiżowych oficyn wydawniczych w kraju.

Biblioteka w ubiegłym roku zakupiła w sumie 213 woluminów i otrzymała 262 woluminy w formie darów (w 2013, odpowiednio, 259 i 132).

 

Beata Baczyńska, Dyrektor IFR UWr.