Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, Drogie Studentki i Drodzy Studenci!
Witam wszystkich Państwa – nauczycieli akademickich, nasze bibliotekarki, koleżanki i kolegów, dzięki którym nasz Instytut działa stacjonarnie i wirtualnie, oraz doktorantów i studentów! Witam z Paryża, gdzie odbywa się właśnie konferencja naukowa organizowana przez IFR we współpracy ze Stacją Naukową PAN w Paryżu oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu, bo nasza działalność naukowa wraca do normalności, co konstatuję z radością.
Cieszę się także, że wracamy do sal wykładowych; jedynie wykłady oraz pojedyncze zajęcia konwersatoryjne i ćwiczenia będą odbywać się zdalnie. Tym niemniej, wszyscy mamy świadomość, że powrót do stacjonarnych zajęć nie będzie łatwy, bo nadal obowiązują nas obostrzenia sanitarne, czyli: maseczka – dezynfekcja – dystans.
Właśnie od nas – studentów i wykładowców – w dużym stopniu zależy jak długo będzie nam dane pracować w salach wykładowych. Bardzo proszę, abyśmy odpowiedzialnie i razem przestrzegali zasady ogłoszone w Zarządzeniu nr 37/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dn. 22 marca 2021 r. (wraz z późniejszymi zmianami, tekst jednolity z dn. 29 września 2021 r.) w sprawie zasad funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego w związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19, dostępny on-line https://bip.uni.wroc.pl/download/attachment/31220/tekst_ujednolicony_zar...
Dla potrzeb funkcjonowania IFR przygotowaliśmy wyciąg ww. zasad, który uwzględnia nasze lokalne możliwości logistyczne: Zasady dotyczące funkcjonowania Instytutu Filologii Romańskiej UWr w związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID- 19. Otrzymali je już Państwo na skrzynki meilowe (pdf), zostaną też umieszczone w salach i na korytarzach. Bardzo liczymy na Państwa zrozumienie i współpracę.
Biblioteka IFR także będzie funkcjonowała w reżimie sanitarnym, proszę się stosować do zaleceń podanych do wiadomości w zakładce Biblioteki IFR na stronie domowej.
Bardzo zachęcam wszystkich do zaszczepienia się przeciwko COVID-19, szczegółowe informacje dotyczące akcji prowadzonej przez naszą Uczelnię znajdą Państwo na stronie domowej Uniwersytetu Wrocławskiego https://uni.wroc.pl/jak-szczepimy-kalendarium/
Bardzo liczę na dobre współdziałanie starostów i tutorów poszczególnych lat i kierunków, co pozwoli nam (w przypadku zaistnienia niepożądanego zdarzenia epidemicznego) dzięki dobrej wzajemnej komunikacji minimalizować negatywne skutki tego typu zdarzeń.
Pozostaje mi tylko życzyć Państwu i sobie, abyśmy dali radę w zdrowiu i dobrej kondycji intelektualnej, bo nic nie jest już tak jak było.
Życzę studentkom i studentom, aby studia w IFR stały się dla Was inspirującą przygodą w poznawaniu różnorodności i inności poprzez literaturę i języki krajów romańskich, w rozumieniu różnic kulturowych, które winny budzić naszą empatię i sympatię, a przede wszystkim w twórczym odkrywaniu głębi własnych pasji.
Pamiętajmy, że wbrew pozorom to właśnie my - humaniści – dysponujemy prawdziwymi narzędziami do mierzenia się z kryzysem we wszystkich jego przejawach. Bo kryzysy towarzyszą nam (ludzkości) od zarania dziejów i pozostawiają po sobie arcydzieła – Marek Aureliusz, Dante Alighieri, Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Diderot; i to my potrafimy pokazać jak precyzyjnym i skutecznym narzędziem winien być język komunikacji, także komunikacji międzykulturowej.
prof. dr hab. Beata Baczyńska
Dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej UWr.
4 października 2021 r.