Studia I stopnia (licencjackie)

 

Filologia francuska

Czy wiesz, co znaczą wyrażenia déjà vu, chapeau bas, fromage, enfant terrible i c’est la vie? Jeśli tak – to kultura francuska nie jest Ci wcale taka obca. Język francuski jest międzynarodowym językiem dyplomacji, kultury, sztuki kulinarnej i… miłości. Posługuje się nim codziennie prawie 300 milionów ludzi na całym świecie, co stawia go w pierwszej piątce najpopularniejszych języków świata. Chcesz go dobrze poznać? Wybierz filologię francuską na Uniwersytecie Wrocławskim!

Aby studiować na tym kierunku, nie musisz znać języka francuskiego. Program studiów licencjackich oferuje bowiem dwie ścieżki edukacyjne: ścieżkę A – dla tych, którzy chcą nauczyć się języka od podstaw (750 godzin praktycznej nauki języka), i ścieżkę B – dla osób, które już go znają (660 godzin). Po studiach licencjackich będziesz posługiwać się francuszczyzną na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Program obejmuje też naukę drugiego języka romańskiego (hiszpańskiego, włoskiego lub portugalskiego), który opanujesz w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację (B1+).

Intensywnej nauce dwóch języków romańskich towarzyszy cykl zajęć o charakterze językoznawczym i nauka podstaw tłumaczenia.

Studia na filologii francuskiej to także możliwość poznania tradycji i kultury Francji oraz krajów frankofońskich, ich historii, literatury i obyczajów, a także współczesnych problemów społecznych, ekonomicznych i politycznych.

Dzięki szerokiej gamie przedmiotów do wyboru zaprojektujesz ścieżkę kształcenia zgodnie z własnymi zainteresowaniami i potrzebami.

Zajęcia prowadzone są w pięknie odrestaurowanym i wyposażonym w nowoczesny sprzęt historycznym budynku w samym sercu Wrocławia. Na miejscu do dyspozycji naszych studentów jest również bogato wyposażona biblioteka oraz czytelnia.

W ramach programu Erasmus+ będziesz mieć możliwość studiowania przez semestr (lub dwa) na jednej z zagranicznych uczelni, a w ramach programu MOST – na innym uniwersytecie w Polsce.

Zapraszamy również na nasz profil na portalu Facebook.

 

Co po studiach?

Filologia francuska pozwala nie tylko rozwijać pasje i poszerzać horyzonty, ale także daje możliwość budowania kariery zawodowej. Zdobyte podczas studiów umiejętności i wiedza humanistyczna umożliwiają pracę w wydawnictwach, redakcjach czasopism, mediach i turystyce. Znajomość języka francuskiego jest także wysoko ceniona w międzynarodowych firmach (np. Crédit agricole, HP, Google, IBM, Volvo IT, Credit Suisse czy Microsoft), nieustannie poszukujących kandydatów władających biegle językiem innym niż angielski i niemiecki. Duży nacisk na naszych studiach kładziemy również na rozwój kompetencji miękkich, które są obecnie niezwykle pożądane na rynku pracy, np. budowanie przyjaznej atmosfery, umiejętność pracy w grupie, zarządzanie czasem czy logiczne myślenie.

Po studiach licencjackich na filologii francuskiej możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich na nowo uruchomionym kierunku studia romanistyczne.

Polski

Instytut Filologii Romańskiej
pl. Bp. Nankiera 4,50-140 Wrocław

mail: ifr@uwr.edu.pl
tel. 71 375 24 33 (sekretariat)
tel. 71 375 26 15 (portiernia)