Studia dzienne, filologia francuska

STUDIA LICENCJACKIE (I stopnia)

 

STUDIA MAGISTERSKIE (II stopnia)

 

Czy wiesz, co znaczą wyrażenia „déjà vu”, „rendez-vous”, „chapeau bas”, „menu”, „fromage”, „vinaigrette”, „vive le roi!”, „carte blanche”, „bistro”, „enfant terrible”, „c'est la vie”, „danse macabre”? Jeśli tak, kultura francuska nie jest Ci wcale taka obca. Mimo że język francuski jest dość trudny, szczególnie ze względu na wymowę, to jest bardzo melodyjny i piękny – w końcu to język miłości, ale też dyplomacji i kultury. Używa go codzienne około 300 milionów ludzi na świecie, co stawia go w pierwszej trójce najpopularniejszych języków świata! Chcesz dobrze go poznać? Wybierz filologię francuską na Uniwersytecie Wrocławskim.

 

Aby studiować romanistykę, nie musisz koniecznie znać języka francuskiego. Program studiów licencjackich oferuje bowiem dwie ścieżki edukacyjne – ścieżkę A dla tych, którzy chcą nauczyć się języka od podstaw, i ścieżkę B dla studentów, którzy znają już trochę język. Po studiach licencjackich masz szansę posługiwać się językiem francuskim na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, poznasz także drugi język romański (hiszpański, włoski lub portugalski) na poziomie biegłości B2. W sumie praktyczna nauka języka francuskiego obejmuje ok. 600 godzin różnych ćwiczeń i warsztatów! Zajęcia prowadzone są w niedawno odrestaurowanym i wyposażonym w nowoczesny sprzęt historycznym budynku w samym sercu Wrocławia.

 

Ale studia na romanistyce to nie tylko nauka języka – to także możliwość poznania tradycji i kultur Francji oraz krajów frankofońskiego kręgu kulturowego, ich historii, literatury i obyczajów. Czeka na ciebie również cała gama zajęć fakultatywnych, np. język francuski w biznesie, warsztaty teatralne, prasa francuska czy przekładoznawstwo i terminologia.

 

Ponieważ studia na filologii francuskiej dadzą Ci również wszechstronne wykształcenie humanistyczne, będziesz mógł pracować m.in. w wydawnictwach, mediach i instytucjach kulturalnych. Ale znajomość języka francuskiego przyda się także w światowych koncernach. Takie firmy jak HP, Google, IBM, Volvo IT, Crédit Suisse czy Microsoft, chętnie lokujące swe przedstawicielstwa we Wrocławiu, pilnie poszukują kandydatów władających biegle językiem innym niż angielski i niemiecki.

 

kropla

Polski

Instytut Filologii Romańskiej
pl. Bp. Nankiera 4,50-140 Wrocław

mail: ifr@uwr.edu.pl
tel. 71 375 24 33 (sekretariat)
tel. 71 375 26 15 (portiernia)