Italica Wratislaviensia

Italica Wratislaviensia

Recenzowane czasopismo naukowe Italica Wratislaviensia, od 2017 roku półrocznik, wcześniej rocznik, jest wydawane w sposób ciągły od 2010 roku.

Utworzyli je i prowadzą italianiści pracujący na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

ISSN: 2084-4514

e-ISSN: 2450-5943

Wersja podstawowa czasopisma: drukowana

Wydawca: Wydawnictwo Adam Marszałek

Cel i zakres tematyczny czasopisma

Czasopismo ma charakter filologiczny i profil italianistyczny, przy czym jego łamy są  otwarte także na dziedziny pokrewne.

Publikowane są prace autorstwa badaczy polskich i zagranicznych z zakresu badań językoznawczych, literaturoznawczych, przekładoznawczych, teoretycznoliterackich, recepcyjnych, metodologicznych, historyczno-cywilizacyjnych, poświęconych literaturze i kulturze Włoch oraz  językowi włoskiemu, także w ujęciach porównawczych i interdyscyplinarnych, ze szczególnym uwzględnieniem włosko-polskich kontaktów kulturowych, które nawiązują się i rozwijają dzięki podróżom, przekładom oraz nauczaniu języka włoskiego w Polsce i polskiego we Włoszech.

Język publikowanych artykułów: włoski.

Poszczególne numery czasopisma mają charakter tematyczny.

Dział „Recenzje” obejmuje omówienia wybranych monografii, tomów zbiorowych numerów czasopism z obszaru italianistyki i dziedzin pokrewnych, opublikowanych w ostatnich latach.

Dział „Kronika” prezentuje najważniejsze dla polskiej italianistyki wydarzenia naukowe (publikacje książkowe i periodyki, konferencje, stopnie naukowe i tytuły uzyskane przez italianistów związanych z polskimi uczelniami).

Czasopismo jest wydawane na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons i dystrybuowane w wersji elektronicznej Open Access. Od nr 5 wszystkie artykuły naukowe i recenzje mają przypisane numery DOI.

Czasopismo „Italica Wratislaviensia” jest indeksowane w następujących bazach danych:

a) Central and Eastern European Online Library www.ceeol.com
b) The Central European Journal of Social Sciences and Humanities CEJSH
c) EBSCO HOST: www.ebscohost.com
d) POL-index
e) ERIH PLUS

Czasopismo "Italica Wratislaviensia" pozytywnie przeszło proces ewaluacji ICI Journals Master List 2016, której wynikiem jest przyznanie wskaźnika ICV (Index Copernicus Value) w wysokości 87.25 pkt.

Za zamieszczoną w „Italica Wratislaviensia” publikację naukową przysługuje 9 punktów - zob. załącznik do Komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  z dnia 9 grudnia 2016 r., cz. B, poz. 725:

Ostatni numer:

Italica Wratislaviensia, 8 (2): Letteratura per l’infanzia : editioria, traduzione, motivi letterari, a cura di Katarzyna Biernacka-Licznar, Justyna Łukaszewicz, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2017.

W przygotowaniu:

Italica Wratislaviensia, 9 (1), a cura di Daniel Słapek, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2017.

REDAKCJA

RADA NAUKOWA