Serdecznie zapraszamy na konferencję studencką "Oblicza kryzysu we Francji i świecie frankofońskim"

Konferencja studencka

Oblicza kryzysu we Francji i świecie frankofońskim
La crise dans tous ses états en France et dans le monde francophone 

Instytut Filologii Romańskiej
Uniwersytet Wrocławski
Piątek 19 maja 2017

Kryzys ekonomiczny, kryzys ekologiczny, zagrożenie terroryzmem i problemy migracyjne, kryzys świadomości i tożsamości… a może właśnie „kryzys” to już przedawniona diagnoza? – czym jest współczesna Francja, jakim problemom na polu ekonomiczno-społeczno-kulturowym musi stawiać czoła? Kilka lat po krachu finansowym nadszedł czas bilansu: pomiędzy obliczaniem skutków politycznych i społecznych kryzysu a szukaniem nowych możliwości, które on otworzył, Francja wydaje się ukazywać swoje nowe oblicze.
Na przestrzeni wieków Francja doświadczyła wielu form kryzysu, zaczynając od nadużyć i zaniedbań Ancien Régime'u, poprzez burzliwe lata trzydzieste, wojenną kolaborację i cienie polityki kolonialnej aż po współczesne problemy dotyczące różnych sfer życia. Wiele dramatycznych wydarzeń historycznych wpłynęło na literaturę, sztukę i filozofię. 
Chcielibyśmy zatem zaprosić Was do dyskusji (obejmującej najróżniejsze dziedziny, metody i perspektywy badawcze) na tematy związane z zagadnieniem kryzysu oraz jego rozlicznymi przejawami we Francji i świecie frankofońskim.

 

Instytut Filologii Romańskiej
pl. Bp. Nankiera 4,50-140 Wrocław

mail: ifr@uwr.edu.pl
tel. 71 375 24 33 (sekretariat)
tel. 71 375 26 15 (portiernia)