DOŚWIADCZENIE MISTYCZNE W KULTURZE I NAUCE | 7-9.12.2022

 

W dniach 7-9 grudnia 2022 roku odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim międzynarodowa konferencja naukowa "Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce" organizowana przez Instytut Filologii Romańskiej, pod Honorowym Patronatem JM Rektora UWr oraz Wrocławskiego Centrum Akademickiego. Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo im. Edyty Stein, ponieważ konferencja wpisuje się swoją tematyką w obchody roku Edyty Stein we Wrocławiu. Zgromadzi ona około 50 specjalistów zajmujących się zagadnieniami związanymi z mistyką w literaturze, sztuce, filozofii, teologii czy psychologii. Wystąpienia będą wygłaszane w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. Wykłady plenarne zaprezentują: Agata Bielik Robson (Instytut Filozofii i Socjologii PAN, University of Nottingham), Marzenna Jakubczak (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Sonia Maura Barillari (Università di Genova), Lydie PARISSE (Université de Toulouse 2), Francisco Javier Sancho Fermín, OCD (Centro Internacional Teresiano-Sanjuanista, Ávila), Zofia Zarębianka (Uniwersytet Jagielloński, Kraków).

W dniu 8 grudnia organizatorzy konferencji zapraszają na koncert utworów Aliny Błońskiej „Wołanie w ciszę”, organizowany przez Uniwersytet Wrocławski oraz Centrum Historii Zajezdnia pod Honorowym Patronatem JM Rektora UWr (https://www.zajezdnia.org/kalendarz/681). Alina Błońska jest uznaną na arenie międzynarodowej, wielokrotnie nagradzaną kompozytorką współczesnej muzyki poważnej, a w swojej twórczości często nawiązuje do mistyki hiszpańskiej.

W przygotowanie koncertu włączyli się aktywnie studenci filologii hiszpańskiej w ramach przedmiotu „Laboratorium tekstów kultury”, koordynowanego przez dr hab. Marlenę Krupę-Adamczyk oraz gościa specjalnego – samą Alinę Błońską, która jest również absolwentką wrocławskiej iberystyki. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja poprzez adres rokedytystein@zajezdnia.org . Więcej o Alinie Błońskiej i jej twórczości można znaleźć na stronie: https://www.cultureave.com/tag/alina-blonska/?print=print-search

Dodatkowymi wydarzeniami towarzyszącymi konferencji będą: pokaz specjalny filmu Łukasza Chwałki "Jakob Böhme – życie i twórczość"; spotkanie z fotografem Andrzejem Ziółkowskim oraz panel dyskusyjny "Doświadczenie mistyczne a doświadczenie artysty", który poprowadzi dr hab. prof. UWr Marcin Kurek a jego gośćmi będą: Alina Błońska, Andrzej Ziółkowski i Bogusław Kierc.

PROGRAM KONFERENCJIZAPROSZENIE NA KONCERT | PLAKAT

Instytut Filologii Romańskiej
pl. Bp. Nankiera 4,50-140 Wrocław

mail: ifr@uwr.edu.pl
tel. 71 375 24 33 (sekretariat)
tel. 71 375 26 15 (portiernia)