Filologia hiszpańska

 

Filologia hiszpańska

Czy wiesz, że nazwiska Hiszpanów nie należą do najkrótszych? Słynny malarz Pablo Picasso tak naprawdę nazywał się Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísma Trinidad Ruiz y Picasso! Jakie jeszcze ciekawostki kryje w sobie język hiszpański? Zacznij studia na filologii hiszpańskiej, a poznasz ten drugi po chińskim najpowszechniej używany język narodowy. Posługuje się nim 550 mln ludzi na świecie!

Aby studiować filologię hiszpańską, nie musisz znać języka hiszpańskiego. Program studiów licencjackich oferuje bowiem dwie ścieżki edukacyjne: ścieżkę A – dla tych, którzy chcą nauczyć się języka od podstaw (780 godzin praktycznej nauki języka), i ścieżkę B – dla osób, które już znają hiszpański (660 godzin). Po studiach licencjackich będziesz posługiwać się tym językiem na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Program obejmuje też naukę drugiego języka romańskiego (francuskiego, włoskiego lub portugalskiego), który opanujesz w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację (B1+).

Intensywną naukę dwóch języków romańskich podbudowuje cykl zajęć o charakterze językoznawczym.

Studia na filologii hiszpańskiej to nie tylko nauka języków – poznasz też literaturę hiszpańską i hispanoamerykańską, historię Półwyspu Iberyjskiego oraz Ameryki Łacińskiej, kulturę obszaru hiszpańskojęzycznego, jego współczesne problemy społeczne, ekonomiczne i polityczne.

Dzięki szerokiej gamie przedmiotów do wyboru zaprojektujesz ścieżkę kształcenia zgodnie z własnymi zainteresowaniami i potrzebami.

Zajęcia prowadzone są w pięknie odrestaurowanym i wyposażonym w nowoczesny sprzęt historycznym budynku w samym sercu Wrocławia. Na miejscu do dyspozycji naszych studentów jest również bogato wyposażona biblioteka oraz czytelnia.

W ramach programu Erasmus+ będziesz mieć możliwość studiowania przez semestr (lub dwa) na jednej z zagranicznych uczelni, a w ramach programu MOST – na innym uniwersytecie w Polsce.

Więcej informacji o kierunku znajdziesz na stronie Instytutu Filologii Romańskiej oraz Wydziału Filologicznego. Zapraszamy również na nasz profil na portalu Facebook.

 

Co po studiach?

Filologia hiszpańska pozwala nie tylko rozwijać pasje i poszerzać horyzonty, ale także daje możliwość budowania kariery zawodowej. Zdobyte podczas studiów umiejętności i wiedza humanistyczna umożliwiają pracę w wydawnictwach, redakcjach czasopism, mediach i turystyce. Znajomość języka hiszpańskiego jest także wysoko ceniona w międzynarodowych firmach, nieustannie poszukujących kandydatów władających biegle językiem innym niż angielski i niemiecki. Duży nacisk na naszych studiach kładziemy także na rozwój kompetencji miękkich, które są obecnie niezwykle pożądane na rynku pracy, np. budowanie przyjaznej atmosfery, umiejętność pracy w grupie, zarządzanie czasem czy logiczne myślenie.

Po studiach licencjackich na filologii hiszpańskiej możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich na nowo uruchomionym kierunku studia romanistyczne.

Polski

Instytut Filologii Romańskiej
pl. Bp. Nankiera 4,50-140 Wrocław

mail: ifr@uwr.edu.pl
tel. 71 375 24 33 (sekretariat)
tel. 71 375 26 15 (portiernia)