Nuestro instituto

 

prof. dr hab. Beata Baczyńska
Dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej

Witamy w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym nie tylko uczymy posługiwać się językami – francuskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim – w życiu codziennym i zawodowym, lecz również pokazujemy, jak odkrywać bogactwo tradycji i rozumieć współczesność krajów posługujących się językami romańskimi w Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Północnej.

Nasza pięknie odrestaurowana i dobrze wyposażona siedziba w centrum Wrocławia oferuje optymalne warunki do studiowania. Kształcimy w sposób nowoczesny, przygotowując naszych studentów do aktywnego kreowania własnej drogi życiowej w oparciu o umiejętności językowe, wiedzę humanistyczną, pasję poznawczą.

Atutem naszego zespołu jest wszechstronność i wielokulturowy klimat życzliwości, w którym francuski racjonalizm łączy się z hiszpańskim otwarciem na podbój nowych światów, wysublimowane wyczucie włoskiego piękna z nostalgiczną nutą portugalskiego fado.

Są wśród nas praktycy i teoretycy przekładu, osoby o uznanym w kraju i za granicą dorobku naukowym w dziedzinach o wiodącym znaczeniu dla współczesnej humanistyki światowej, doświadczeni nauczyciele akademiccy, wykładowcy, dla których francuski, hiszpański czy włoski są mową rodzimą, młodzi badacze języków, literatury i kultury krajów romańskich, którzy z pełnym zaangażowaniem dzielą się wiedzą i umiejętnościami ze studentami otwartymi na nowe zawodowe, intelektualne i artystyczne wyzwania.

Zapraszamy!